BLOG

wedrowycz banner1

Zarobki rosną

niestety ceny szybciej 

 

https://www.fronda.pl/a/zarobki-rosna-w-dwa-lata-nadrobilismy-8-lat-dystansu-do-sredniego-wynagrodzenia-w-ue,137186.html

ciekawostka

https://niezalezna.pl/300640-odnaleziono-najstarszy-film-barei

do poczytania...

Jasnogórskie śluby Narodu - autorstwa kardynał Wyszyńskiego...

https://dziedzictwo.ekai.pl/text.show?id=4192

jest tam taki fragment... 

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi.

Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości.

Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej.

 To był dobry, mocny ponadczasowy program. Tego powinniśmy uczyć się w szkole - nawet nie na lekcjach religii ale na wiedzy o społeczeństwie. Tak by każdy miał szansę choć raz w życiu zetnąć się z tymi słowami. Odrzuci, przyjmie, oleje, albo podejdze wybiórczo - ale takaszansa powinna być dana każdemu.  

Lenistwo, lekkomyślność, chlanie (obecnie także ćpanie) , marnotrawstwo... ile tego łajna widać wokoło...

w biegu

Przepraszam - bardzej reguarne wpisy pojawią się dopiero w przyszłym tygodniu...

W Obornikach

Na spotkaniu w Obornikach Wielkopolskich czytelnicy wsparli nasze działania kwotą 

120 zł.

 

Serdecznie dziękujemy.

 

 4 XII pieniądze przekazano na konto fundacji.

 

do poczytania

Carl Larsson - człowiek który stworzył szwedzką estatykę...

https://przekroj.pl/kultura/lilla-hyttnas-arkadia-carla-i-karin-larssonow-agnieszka-dro

To o czym trzeba pamiętać

https://niezalezna.pl/300140-wladimir-bukowski-zdemaskowal-bandyte-jaruzelskiego-chcial-rosyjskich-czolgow-w-polsce#komentarze Zawsze. "jaruzelski" był zdrajcą, mendą ale też tchórzem. Bał się Solidarności - żebrał o sowiecką interwencję. śp. Pan Bukowski zdobył tego jednoznaczne i niepodważalne dowody

z kronik kasty...

https://niezalezna.pl/300013-wstrzasajaca-historia-z-sedzia-juszczyszynem-w-tle-decyzja-doprowadzila-przedsiebiorce-do-ruiny

https://niezalezna.pl/300398-media-o-kontrowersyjnych-orzeczeniach-sedziego-juszczyszyn-sam-przyznaje-zdarzaly-sie-uchybienia

Tia... I co? Ano i nic. Winny zniszczenia i śmierci niewinnego człowieka jest nadal sędzią...

Podobnie jek ci którzy wsadzili do wiezienia p. Komendę... 

Powtórzę: niezawisłość, niezależność sędziowska - ok. Ale dlaczego nikt ich nie kontroluje, dlaczego nie istnieją żadne mechanzmy zabezpieczające społeczeństwo przed jaskrawymi nadużyciami bandziorów w togach? Daczego sądownictwo jest jak mafia? 

Z księgarni...

Zaszedłem do księgarni "naukowej". Co straszyło na stołąch? 

-"Dzieła" adama michnika.

-Książki andy rottenberg (to taka kobieta która po naczytaniu się swoich hagiografii w wybiórczej sama uwierzyła że jest prześladowana), 

-prace sowieckiego milicjata (potem w KBW) baumana (tego który uważał obozy koncentracyjne za niezbędny element etapu postępu społecznego)

-książka o tym jak polacy z wsi koło Beżca kopali w popiołach pokrematoryjnych w poszukiwaniu złota... (oczywiście bywało i tak - ale autorzy obok kwerendy archiwalnej powołują się na "źródło prawd objawionych" - niejakiego grossa... ).

-a do tego wpadł mi w oko "Malowany ptak" kosińskiego. 

 

Zasadniczo silnie nadreprezentowana była jedna opcja światopoglądowa. 

Agresywnie antypolska i mająca niewiele wspólnego z naukowością...

Smutne i odrażające. 

*

 

 tyle papieru zmarnowano - a lasy cierpią...

O sądach

https://niezalezna.pl/299986-wczorajsze-protesty-przyspiesza-prace-nad-nowymi-przepisami-chodzi-o-apolitycznosc-sedziow

Moje zdanie:

Niezawisłość sądów - jest ok. Niezależność sądów - ok.  Trójpodział władzy - też wydaje mi się mniej więcej ok. tj. jakoś tam się sprawdza. Ale...

 

Problem zaczyna się w chwili gdy uświadominmy sobie rzecz straszną. Władzę ustawodawczą i wykonawczą społeczeństwo może co kilka lat zweryfikiować podczas wyborów. Możemy pokazać czerwoną, lub żółtą kartkę prezydentowi czy nielubianej partii politycznej. Możemy podczas głosowania reprezentację sejmową lubianej partii próbować oczyścić z ludzi którzy tam nie bardzo pasują.  

TYMCZASEM WŁADZA SĄDOWNICZA NIE PODLEGA ŻADNEJ ZEZWNĘRZNEJ KONTROLI,

ANI ŻADNYM FORMOM SPOŁECZNEJ WERYFIKACJI. 

Środowiska prawnicze zostały wyłączone z lustracji (tj. same się wyłączyły...). Z kapusiów i ubeków miały oczyścić się same. Tak obiecały, potem słowa nie dotrzymano - bo i po co?

Sędziowie którzy nie byli na drugim etacie w ubecji ale np. orzekali w czasie stanu wojennego, często zniszczyli konkretnym ludziom życie, albo zapewnili zbrodniarzom z "organów" bezkarność - nadal są sędziami.

Pogadajcie ze starymi rzemieślnikami. Opowiedzą jak w latach 80-ych uwłaszczała się ubecja i przechodzący na emeryturę milicjanci.  Sędziowie pomagali jak mogli - np. niszcząc rzemieślników tzw. domiarem - by zbankrutowane warsztaty mogli przejąć za grosze młodzi resortowi emeryci, lub dzieci mundurowych. Ci sędziowie nie rozpłynęli się w powietrzu - często nadal orzekają. 

Inny przykład: Stefan michnik - stalinowski oprawca, morderca sądowy, fałszywy adwokat i wyjątkowa menda, w świetle prawa nadal jest sędzią. Szwedzcy prawnicy uważają że nadal chroni go immunitet. Ich (i jego) polscy koledzy po fachu jakoś nie kwapią się by wyjaśnić że już nie.

Pisałem kilka razy na tym blogu - w naszym kraju zapadają wyroki będące bezczelnym szyderstwem z ludzkiej potrzeby sprawiedliwości, bedące kpiną ze zdrowego rozsądku. Drastycznie zaniżone, drastycznie zawyżone...