obok nas...

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/raport-o-biedzie-w-polsce/vy4ptk6 

Można zapytać: ale jak to jest że jednocześnie kilkaset tyś Ukraińców znalazło u nas pracę i chwali Polskę jako dobre miejsce do życia? Przyczyn biedy jest wiele. Ilu ludzi tyle losów. 

Alkohol - to główna przyczyna. To widać, słychać, czuć. Na każdym kroku. Polacy chlają o wiele za dużo. Ale nie jest to przyczyna  jedyna. 

Czasm to brak wykształcenia i zawodu. Bezrobocie strukturalne w okolicy. Upadek przemysłu który dawał pracę. Czasem zamknięto fabrykę a nikt nie potrzebuje zwolnionych fachowców. Czasem techinka i technologie poszły do przodu tak że zawodu trzeba się uczyć od nowa a nie ma gdzie. 

Niska mobilność ludzi zdolnych do pracy często spowodowana jest horrendalnymi cenami mieszkań w miastach. Robota w mieście by się jakaś znalazła - ale kupić mieszkania się nie da, a wynajem zeżre większość tego co się zarobiło.  

Często w nędzę wpędza także choroba własna lub w rodzinie, kalectwo... 

A czasem decyduje ćwok - urzędas... Durne nikomu nie potrzebne regulacje. Przepisy nasze i unijne...

*

Ukraińcy są młodzi, zdrowi, przygotowani do roboty. Mają siłę, mają kwalifikacje. Prześpią się w kącie baraku na budowie, zjedzą konserwę z makaronem i już goowi zapieprzać kolejne 12 godzin... Są młodzi, nie mają jjeszcze rodzin. Na krótką metę da się tak tyrać. Porobią kilka miesięcy, podliczą zarobione pieniążki i wracają do siebie...