Otwarte puszki

Zamykamy rok. Co udało się zrobić? Ano niewiele bo i rok był marny...

No to po kolei:

Zorganizowaliśmy 3 spotkania. 

Lista naszych publikacji wzbogaciła się o 4 kolejne pozycje. 

Wsparliśmy też sutym datkiem publikację monografii o naszych dziedzicach. 

Zorganizowaliśmy IV edycję konkursu "U nas za stodołą".

Bardzo ciekawa wystawa zawisła koło pomnika - szkoda tylko że skutkiem pandemi mało kto mógł ją obejrzeć - ale powisi jeszcze chyba do końca 2021r. 

Zeskanowaliśmy profesjonalnie zbiór ok 130 fotografii Janusza Przybylskiego - wykonanych w Wojsławicach w 1941 roku. Ze zdjęć skorzysta Gminna Izba Tradycji, kopie przekazane zostaną do Narodowego Archiwum Cyfrowego.  

Pomnik Semena też już powoli powstaje. 

Uporządkowałem kolekcje szewską i falerystyczną - wzbogacą planowaną ekspozycję. 

*

Budowa domu Wędrowycza posuwa się powoli do przodu - jest gotowa więźba dachowa oraz prowizorcznie nakryliśmy budynek na zimę. Wiosną - chcemy pokryć blachodachówką. Budowa nie jest finansowana ze środków fundacji. 

*

W dniu dzisiejszym na konto fundacji trafło 2731,5 zł - to pozostałe pieniądze z puszek (zebrane głównie od odwiedzających pomnik Jakuba) i z kasy fundacji. Jest niewielki deficyt, wydaliśmy więcej niż udało się zebrać - ale damy radę. 

 

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy 

Nowa publikacja Fundacji

To poniekąd pokłosie naszych konkursów literackich 

"U nas za stodołą"  

Pan Piotr - przysyłał nam co roku świetne opowiadania... 

Ponieważ w tym roku zdobył zaszczytne pierwsze miejsce

by Go uhonorować wydaliśmy tomik Jego prozy....

 

UZSIV

Z FHA

Uczestnicy Festiwalu Historii Alternatywnj w Zabrzu wsparli działania fundacji kwotą 653 zł 

Ofiarodowacom seredecznie dziękujemy. 

20200905 09410720200905 094111

 

20200905 100019

 

dn 17 IX pieniądze trafiły na konto fundacji.

*

Festiwal był okazją do prezentacji naszej najnowszej pulikacji - antologii pokonkursowej "U nas za stodołą" tom III

UZSIII

/ze wstępu/

Epidemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na życiu całego społeczeństwa. Mocno ucierpiała kultura – zależna przecież od publiczności… Wiosną 2020 roku zamknięte były księgarnie, biblioteki, muzea, kina, teatry, sale koncertowe. Odwołano konkursy, festiwale, koncerty, spektakle imprezy plenerowe... Drastyczne ograniczenia pozwoliły nieco wyhamować epidemię – mimo to umierali ludzie. Nie był to dobry czas by pisać opowiadania grozy – grozę mieliśmy tuż za progiem./.../ Siłą rzeczy katastrofa ta odbiła się także na naszym konkursie. Napłynęło mniej prac niż w latach ubiegłych – zaledwie trzydzieści dziewięć. Były to jednak dobre i bardzo dobre prace. Pojawiły się nazwiska znajome jak i zupełnie nowe. /.../ Ostatecznie w czwartej edycji naszego konkursu przyznaliśmy cztery nagrody oraz dziewięć wyróżnień. Trzy wyróżnienia własne przyznał współorganizator – Książnica Zamojska. Kilka tekstów otarło się o podium. Gościnnie zamieszczamy też opowiadanie Kamila Kudzina.

Już dziś zapraszamy do piątej edycji naszego konkursu. Walka trwa.

Andrzej Pilipiuk & Marek Farfos.

 

Odchodzą ludzie Wielcy

Z głębokim zalem zawiadamiamy że w dn. dziesjszym zmarła p.Zofia Sulikowska

poetka ludowa i pieśniarka z Wojsławic.

 

Kobieta niezwykle utalentowana, a przy tym niezykle skromna i serdeczna.

Laureatka nagród artystycznych m.in Srebrnej Baszty i nagrody im. Oskara Kolberga 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7JonTSs6uBQ 

 

20201107 220801

 

Nasza fundacja przed kilku laty wydała zbiór Jej wierszy i pieśni pt. Zielny Wygon. 

Nowe publikacje fundacji

Na przełomie lipca i sierpnia fundacja nasza wydała kolejne dwie publikacje regionalistyczne.

1597485965279

„Anegdoty Wojsławickie” – to zbiór historii i historyjek z Wojsławic – zarówno takich które są prawdziwe jak i takich które wyglądają na zmyślone. Są to historie które zasłyszałem od Dziaków i Ojca, oraz różnych ludzi z którymi spotykałem się przez lata… Jedna smutne i tragiczne, inne weselsze. Okruchy mogące stanowić ciekawe uzupełnienie naszych dziejów…

„Zapukała wojna do drzwi naszych” – to już publikacja poważniejsza i ważniejsza. Wraz z moim kuzynem Markiem Farfosem zebraliśmy pisane relacje żołnierzy i oficerów którzy w różnych okolicznościach trafili w nasze strony. Zapragnęliśmy w ten sposób włączyć się w obchody setnej rocznicy Bitwy pod Komarowem, oraz uhonorować bohaterskich zołnierzy 2 Dywizji Piechoty Legionów, którzy bronili Wojsławic w chwili gdy rozbite wojska Budionnego szukały możliwości przedarcia się na Hrubieszów. 

Fundacja dofinansowała także druk książki p. Jacka Poletyły „Dom Poletyłów Herbu Trzywdar; Dzieje rodu, powstania i upadku magnackiej fortuny” – jest to obszerna (ponad 1000 stron) i niezwykle ciekawa monografia rodu, którego jedna z gałęzi władała naszymi Wojsławicami.

 

poletyl