Latem w naszej Fundacji

Z prac fundacji:

Przeprowadzono próbę odnalezienia materiałów z dokumentacji architektonicznej Wojsławic wykonanej przez Politechnikę Krakowską w latach 50-tych XX wieku.  Próba okazała się nieudana – w zasobach archiwalnych PK zachowało się zaledwie kilka rysunków.

Nie udało się nawiązać kontaktu z Archiwum Wschodnim – gromadzącym pozostałości spuścizny prof. W.Zina – pisma pozostały bez odpowiedzi.

A. Pilipiuk zakupił ze środków własnych kolejny zestaw dokumentów metrykalnych dotyczących naszej gminy – łącznie udało się pozyskać 54 dokumenty lub stare odpisy dokumentów. Na jednym znajduje się pieczęć i autograf biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana.

 

DSCN4427

*

Udało się uzyskać zgodę MSWiA na zbiórkę do puszek – co znacząco ułatwi pozyskiwanie środków na dalsze publikacje i prace na cmentarzu wojennym.

ZBIÓRKA PUBLICZNA NR  2016/2239/OR MSWiA „W GŁĄB ZIEMI, W GŁĄB CZASU"

 

DSCN4426

 

W czerwcu naszym nakładem ukazał się zbiór wierszy młodej wojsławickiej poetki Gabrieli Swatek „Na tropie marzeń”. Obyło się też spotkanie z Autorką.

 wiersze okladka

 

Wiceprezes Marek Farfos podjął próbę odnalezienia w terenie „Ostrej Mogiły” – kurhanu w którym wedle miejscowych opowieści pogrzebano żołnierzy poległych 3 III 1864 r. w bitwie na polach wsi Wygnańce. Wytypował najbardziej prawdopodobne miejsce.

 345

 

W lipcu w Wojsławicach odbyły się XI Dni Jakuba Wędrowycza. Członkowie fundacji w czynie społecznym uczestniczyli w ich organizacji. Uczestnicy konwentu zwiedzili Izbę Pamięci w Synagodze (oprowadzał p. M.Wepa) oraz wsparli nasze prace datkami do puszek.

20160722 201845

Gabloty z Izbie Pamięci

20160722 201604

A.Pilipiuk prezentuje gabloty wykonane przez fundację

 

Skromne datki pozyskano także od turystów odwiedzających licznie pomnik Jakuba Wędrowycza (ul. Krasnystawska 81). W zamian za wsparcie goście otrzymywali pamiątkowe magnesy na lodówkę lub obrazki z autografem A.Pilipiuka.

 IMG 2531

 

W sierpniu Andrzej Pilipiuk w trakcie podróży po Skandynawii umieścił w lesie nad jeziorem Wener (szw. Vänern)wykonaną własnoręcznie płytę komemoratywną  poświęconą pamięci Wojciecha Świdziniewskiego „Cleritusa” zmarłego w 2008 r. pisarza, pasjonata historii wikingów i członka bractw rekonstrukcyjnych. Napisy i rysunki na płycie wykonanał A.Pilipiuk metodą obróbki frezem diamentowym granitu. Zakup wszystkich  niezbędnych materiałów, oraz koszta przejazdu pokrył z kieszeni własnej.

 

in memoriam Cleritus

Po ustawieniu płyty. 

 

W sierpniu członkowie fundacji zostali zaproszeni na Dożynki Gminne w Wojsławicach. Impreza stała się okazją do spotkania z panią konserwator mgr. Stanisławę Rudnik. Uzyskano obietnicę pomocy urzędu w ewentualnych badaniach powierzchniowych na terenie „Ostrej Mogiły”.

 

 

P. Zofia Joszt na prośbę A.Pilipiuka spisuje wspomnienia z okresu okupacji hitlerowskiej w Wojsławicach. Książkę tę planujemy wydać wiosną 2017-tego roku. 

 

 

A tak wygląda logo fundacji opracowane przez Zbigniewa Larwę:

fundacja