Drugi?

https://dorzeczy.pl/swiat/720744/drugi-polak-w-kosmosie-uznanski-wisniewski-poleci-w-maju.html

Pierwszym Polakiem w kosmosie był Hermaszewski. Poleciał w ramach jednej z misji realizowanych przez ZSRR. 

Jego misja była czysto propagandowa - poleciał, wziął udział w kilku eksperymentach, wrócił. 

Przebywał na stacji bardzo krótko. Wartość naukowa jego loty była zbliżona do zera.

Nawet trudno powiedzieć że przetarł naszym szlak na orbitę - bo ruscy generalnie mieli nas zawsze w d... więc więcej żadnego Polaka nie zaprosili. 

Ale jakiś tam sukces to jednak był.

*

Teraz poleci naukowiec. Będzie przebywał w kosmosie dwa tygodnie, przeprowadzi szereg eksperymentów - które może jakoś tam zaowocują. Generalnie super. 

Od razu zgaszę zapał lustratorów - owszem facet jest mężem posłanki z PO - ale do lotu wytypowano go jeszcze za krwawej dykattury kaczystowskiej - zakładam więc że po prostu ma kompetencje. 

*

Przykre jest dla mnie natomiast że zapomnia się o Polakach - obywatelach USA którzy już kosmos zaliczyli - w tym jeden jako dowódca misji. 

 

Image

© 2024 Andrzej Pilipiuk | Wszystkie prawa zastrzezone| Realizacja: AS DIGITAL