Cykl Oko Jeleniaoko jelenia

 

Tom 1: „Droga do Nidaros” 399 stron, Wyd. 2008

Tom 2: „Srebrna Łania z Visby” 367 stron, Wyd. 2008

Tom 3: „Drewniana Twierdza” 383 strony, Wyd. 2008

Tom 4: „Pan Wilków” 399 stron, Wyd. 2009

Tom 5: “Triumf Lisa Reinicke”, Wyd. 2010

Tom6: “Sfera Armilarna”, Wyd 2011.

Dwaj ludzie z naszej teraźniejszości Marek Oberech belfer od informatyki i licealista Staszek zostają przeniesieni w czasie do XVI wiecznej Norwegii z zadaniem odnalezienia tytułowego artefaktu. Wraz z przydzieloną im do pomocy XIX wieczną szlachcianką Heleną, pod nadzorem mechanicznej łasicy, podejmują poszukiwania.

                Bohaterowie trafiają w bardzo zły czas i złe miejsce. W dwu pierwszych tomach poznajemy grozę wojen religijnych - Norwegia po stłumieniu katolickiego powstania, znajduje się pod bezwzględną okupacją luterańskiej Danii. Fabuła tomu trzeciego umiejscowiona została w Bergen zimą 1559r. - w chwili bezwzględnej likwidacji autonomii kantoru hanzeatyckiego. W kolejnych tomach wcale nie jest spokojniej. Bohaterowie wplątani w sieć intryg związku hanzeatyckiego będą musieli stawić czoła zarówno przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości, jak też bandzie płatnych morderców. Choć ich misja okaże się całkowicie niewykonalna nie mają żadnej możliwości wycofania się. Los niesie ich przez pokryte śniegiem przełęcze Gór skandynawskich, przez pustkowia szwedzkiej Dalarny, przez taflę zamarzniętego Bałtyku. Ujrzą wspaniałości Gdańska wkraczającego w swój złoty okres oraz ruiny hanzeatyckiego portu Visby który okres świetności ma już za sobą.

                Na szczególną uwagę zasługuje drobiazgowość z jaką autor – archeolog z wykształcenia – odtwarzał ponure realia życia w epoce. Proces pracy nad książką szczegółowo opisał w posłowiu na końcu tomu szóstego. Planowana jest kontynuacja serii.

https://atria.edu/rtp-live/ https://www.dilia.eu/rtp-slot-pragmatic/